Od Erasmus+ mobility k vysnívanému štúdiu na Malte
Všetko sa to začalo, keď som v druhom ročníku prvýkrát navštívila Maltu spolu s mamou. Táto krajina ma okamžite oslovila svojou krásou, jedinečnou atmosférou a spôsobom života. Už po prvých dňoch som cítila, že Malta je miesto, ktoré má v sebe niečo výnimočné. Fascinovalo ma spojenie historických miest, mora, príjemného podnebia a otvorených ľudí. Vtedy som ešte netušila, že sa raz stane mojou vysnívanou destináciou na štúdium.
Prelomový moment prišiel, keď som dostala príležitosť zúčastniť sa programu Erasmus + prostredníctvom školy. Išlo o dvojtýždňovú mobilitu na Malte, počas ktorej sme absolvovali odbornú stáž. Mala som možnosť nahliadnuť do každodenného života miestnych ľudí a zároveň si vyskúšať prácu v notárskej firme. Táto skúsenosť mi veľmi veľa dala – nielen po odbornej stránke, ale aj osobnostne. Práve vtedy sa pre mňa Malta stala niečím viac než len dovolenkovou destináciou.
Erasmus považujem za jednu z najlepších príležitostí, ktoré môže škola študentovi ponúknuť. Človek si zlepší jazyk, získa nové skúsenosti, spozná inú kultúru a naučí sa väčšej samostatnosti. Zároveň si uvedomí, že nemá strach vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Myslím si, že mladí ľudia by sa nemali báť využívať príležitosti, ktoré im život alebo škola ponúkajú. V mojom prípade mi Obchodná akadémia otvorila dvere k skúsenostiam, ktoré výrazne ovplyvnili moje budúce smerovanie.
Po pol roku som Maltu navštívila znovu, tentokrát s kamarátmi, keď sme tam išli osláviť naše narodeniny, ktoré máme v podobných dátumoch. Vďaka tomu som mala možnosť zažiť Maltu opäť z úplne iného pohľadu – viac študentského, mladistvého a spontánneho. Každá návšteva ma len viac utvrdzovala v tom, že sa tam cítim veľmi dobre.
Zlomový bod prišiel na začiatku štvrtého ročníka, keď nastal čas začať premýšľať nad tým, na akú vysokú školu pôjdem. Mojou prvou voľbou bola ekonomická vysoká škola v Bratislave, kde som chcela študovať podnikový manažment. Vtedy mi však mama vnukla myšlienku, či by som nechcela skúsiť študovať práve na Malte. Angličtina mi bola vždy blízka a vďaka častému cestovaniu som mala možnosť neustále sa v nej zlepšovať. Tento nápad sa veľmi rýchlo stal mojou prioritou číslo jeden.
Mojím hlavným cieľom bolo zlepšiť si angličtinu natoľko, aby som úspešne získala jazykový certifikát. Preto som sa rozhodla absolvovať krátkodobý jazykový kurz na Malte zameraný práve na zdokonalenie angličtiny. Tento kurz mi dal naozaj veľa. Zlepšila som si jazyk pri bežnom fungovaní, keďže som nemala inú možnosť – po slovensky tam nikto nerozprával. Jedinou výnimkou bol môj učiteľ, ktorý mi povedal, že každý rok chodí za kamarátom do Terchovej. Veľmi vtipným prízvukom povedal, že mu chutia bryndzové halušky, čo ma veľmi pobavilo.
Počas kurzu som zároveň zažila Maltu zo študentského pohľadu a našla si nových kamarátov z rôznych krajín sveta. Dodnes som v kontakte najmä s Leom z Kolumbie a s Mariou a Annou z Ria de Janeiro. Táto skúsenosť mi ukázala, aké krásne je spoznávať nové kultúry a vytvárať si priateľstvá po celom svete. Na konci kurzu som získala certifikát o jeho úspešnom absolvovaní a nadobudnuté skúsenosti mi veľmi pomohli aj pri príprave na maturitu.
Všetky tieto zážitky a skúsenosti ma utvrdili v tom, že Malta je miesto, kde sa v budúcnosti vidím študovať a žiť. Som rozhodnutá urobiť všetko pre to, aby sa tento sen stal realitou. Veď kto by nechcel spojiť príjemné s užitočným? 🙂
Autorka článku: Lea Bernátová